Glutatyon (Glutathione) - Zirve Evde Sağlık Hizmetleri

Bakırköy Evde Sağlık Telefon
Bakırköy Evde Sağlık Telefon

Animated textheadlineswords

Animated textheadlineswords

Animated textheadlineswords

Evde SağlıkHemşirelikEnjeksiyonSerum TakmaSonda TakmaKulak YıkamaKan TahlilleriPansuman Hizmeti İçin Bizi arayabilirsiniz

Bakırköy Evde Sağlık Telefon
Bakırköy Evde Sağlık Telefon
Bakırköy Evde Sağlık Telefon
Bakırköy Evde Sağlık Telefon
İçeriğe git
Glutatyon nedir?
Evde Glutatyon uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu almak için bizi arayabilirsiniz..

Glutatyon, bağışıklık hücreleri de dahil olmak üzere insan vücudundaki her hücre tarafından üretilen doğal olarak oluşan bir peptiddir. Bu güçlü molekül üç temel amino asitten oluşur: sistein, glisin ve glutamin
Glutatyon son derece güçlü bir antioksidandır ve hemen hemen tüm vücut fonksiyonlarının anahtarıdır. Glutatyon tükendiğinde hücre ölümüne neden olur. Glutatyon seviyeleri yeterince yüksek olduğunda, diğer faydaların yanı sıra hücrelerinizi serbest radikallerin neden olduğu hasardan korur.


Glutatyonun Faydaları
Glutatyonun sağlık, güzellik ve uzun ömür için olağanüstü ve geniş kapsamlı faydaları vardır. Geniş çapta incelenmiştir ve "tüm antioksidanların annesi" olarak bilinir.
 • Glutatyon bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir ve hastalıklarla savaşmaya ve önlemeye yardımcı olur
 • Glutatyon yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir
 • Glutatyon, hiper pigmentasyonu silerek ve hücrelerde melanin üretimini engelleyerek cildi aydınlatır ve parlatır.
 • Glutatyon iltihabı azaltır
 • Glutatyon, vücudunuzun parçalanmasına ve yağların temizlenmesine yardımcı olur
 • Glutatyon vücudunuzun ilaçlara dirençli olmasını engeller
 • Glutatyon, yüksek enerji ve zihinsel berraklık sağlar
 • Glutatyon, uyku kalitesini artırabilir ve uyku apnesi kaynaklı stresle mücadele edebilir
 • Glutatyon nihai detoksifikatördür ve oksidatif stresle savaşır

Yüksek glutatyon seviyeleri doğrudan vücudunuzdaki her sistem için genel sağlığa ve işleve karşılık gelir. Hücreleriniz glutatyon üretir, ancak genellikle her gün karşılaştığımız yüksek seviyelerde serbest radikallerle (çevresel toksinler, alkol, stres ve daha fazlasıyla) başa çıkmak için yeterli değildir.

Glutatyon cildi aydınlatır mı?
Glutatyonun cilt tonunu iyileştirdiği ve ince çizgileri, koyu lekeleri ve diğer yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.
Glutatyonun cilt tonunu aydınlattığı gösterilmiştir.
Nasıl? Glutatyon, melanin üretiminden sorumlu enzime bağlanır ve aktiviteyi azaltır. Ek olarak, GSH vücuttaki serbest radikal aktivitesini azaltır ve bu da melanin üreten enzimlerin aktivasyonunu daha da önler.
Glutatyon yalnızca cildi aydınlatmakla kalmaz, özellikle yaşlanma önleyici  koyu lekeleri, yara izlerini ve yaşlılık lekelerini en aza indirmeye ve önlemeye yardımcı olur . Glutatyon ayrıca karaciğeri detoksifiye eder, bu da daha parlak ve daha temiz bir cilde neden olur.
Glutatyon ayrıca  özel hücreler ve TGF (Dönüştürme Büyüme Faktörü) ile uyarılmış kolajen üretimini düzenleyerek kollajen sentezini artırır.
Oksidatif stres, sivilce çıkmalarında bilinen bir faktördür. Glutatyon, ciltteki serbest radikallerin etkisini azaltır ve akne, kırışıklıklar ve ince çizgilerin önlenmesine yardımcı olabilir. Diğer bir güçlü antioksidan olan ALA, şişkinliği ve gözeneklerin görünümünü azaltarak cildi iyileştirir ve glutatyon ile iyi çalışır.
Glutatyon kilo vermeye yardımcı olur mu?
Glutatyon, kilo vermeye yardımcı olmak için perde arkasında çalışır. Glutatyon, çoğunlukla karaciğerinizde üretilir ve depolanır. Karaciğeriniz, toksinleri, ilaçları, serbest radikalleri ve diğer zararlı maddeleri nötralize etmek için kanınızı filtrelemekten sorumlu organdır.
Yeterli glutatyon seviyeleri olmadan karaciğeriniz düzgün çalışamaz. Boğulmuş bir karaciğer, yavaş bir metabolizmaya, etkisiz bir sindirime ve vücudunuzda daha fazla yağ depolanmasına neden olur.
Kilo verirken yağlar parçalanır ve yağ hücrelerinde depolanan toksinler salınır. Glutatyon, vücudunuzun toksinleri yok etmesine (yeniden emmek yerine) yardımcı olur.
Optimum kilo kaybı sonuçları için, kilo kaybı için tedavilerden herhangi birine glutatyon ekleyerek karaciğerinizi mutlu tuttuğunuzdan ve glutatyon seviyelerini artırdığınızdan emin olun.

Glutatyon iştahı etkiler mi?
Glutatyonun iştahı artırıp artırmadığına dair herhangi bir çalışma yapılmamıştır, ancak bazı yiyecekler doğal iştah kesici olarak hareket eder ve ayrıca glutatyon ve / veya vücutta glutatyon üretimine atkıda bulunan besinler içerir:

Kırmızı pul biber
Avokado
Arpa
Sebze çorbası
Taze salatalar
ıspanak
Keten tohumu
Gıdalarda bulunan glutatyon, sindirim sisteminde optimal olarak emilmezken, iştahı bastırabilen doğal gıdalar, tipik olarak, temel vitaminler ve mineraller, lif, protein ve vücudunuzun doğal olarak glutatyon üretmesine yardımcı olan diğer besinler gibi ek sağlık yararlarına sahiptir.
Cilt sağlığı ile ilgili çalışmalar, glutatyonun yaşlanma karşıtı etkilerini göstermiştir:
 • Cilt elastikiyetinin artması
 • Azaltılmış kırışıklıklar
 • Daha düşük melanin indeksi (fotoyaşlanma / melazmanın etkilerini tersine çevirme)
Glutatyon yaşlanmayı yavaşlatır mı?
Glutatyonun ayrıca deri yoluyla su kaybının ne kadar hızlı olduğu transepidermal su kaybını (TEWL) yavaşlattığı da gösterilmiştir.  Cildinizi içten dışa gençleştirmek için bir glutatyon desteği içeren Yaşlanma Karşıtı deneyin  .
Glutatyon akşamdan kalmaya yardımcı olur mu?
Alkol tüketimi sadece karaciğerdeki glutatyon seviyelerini düşürmekle kalmaz, oksidatif strese neden olur. Glutatyon, sisteminizi temizleyip yenileyebilmeniz için ekstra detoks gücü ekleyerek cezalandırıcı bir akşamdan kalma durumundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.
Glutatyon, içmenin en kötü sabah etkilerinden bazılarının temel nedeni olan asetaldehit toksisitesini düşürmek için çalışarak akşamdan kalma semptomlarını da azaltabilir.
Diğer sağlık takviyeleri, vücudunuzun glutatyon üretmesine ve akşamdan kalma etkilerini önlemesine yardımcı olabilir:
ALA'nın (alfa lipoik asit) kendisi güçlü bir antioksidandır ve ayrıca vücudunuzun glutatyonu yenilemesine ve geri yüklemesine yardımcı olur.
NAC (N-asetil sistein) başka bir glutatyon öncüsüdür, ayrıca karaciğeri destekler ve alkol içmekten kaynaklanan hasarı en aza indirmeye yardımcı olur.
Akşamdan tedavi toksinlerin atılmasına ve daha çabuk iyileşmenizi yardımında glutatyon içerir. Başlamadan önce akşamdan kalma semptomlarını önlemek için bir sonraki kutlamadan önce akşamdan kalmayı önleme  formülünü deneyin  !
Alkol glutatyonu etkiler mi?
Çalışmalar, kalıcı alkol kötüye kullanımının daha düşük glutatyon seviyeleri ile sonuçlandığını ve vücudunuzun glutatyonu yenileme yeteneğini tehlikeye attığını bulmuştur .
Orta düzeyde içki içmek bile vücuttaki glutatyon düzeylerini azaltır, çünkü karaciğerdeki glutatyon depoları alkolü metabolize etme ve alkol metabolitlerini temizleme süreci ile tükenir.
Alkolden kaçınmak en iyi çıkarımıza olabilir, ancak bir bardak yetiştirmekten hoşlananlar için glutatyon tükenmesini ele almanın yolları vardır. Rahatlatıcı hidrasyon tedavileri ile dengeyi ve sağlıklı glutatyon seviyelerini kolay yoldan geri kazanın.

Glutatyon detoks
Vücudunuz toksik olduğunda, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, depresyon ve kilo vermede zorluk gibi bir dizi istenmeyen yan etki hissedilebilir.
Karaciğeriniz, toksik maddeleri sisteminizden güvenle atılabilecek moleküllere dönüştürme işinde aslan payına sahiptir. Karaciğerinizin yetişemeyeceği kadar fazla toksin olduğunda, bunlar daha sonra saklanır. "Daha sonra" asla gelmediğinde (sürekli toksin akışı nedeniyle) birikirler ve sağlık sorunlarına neden olabilirler.
Glutatyon bir detokslayıcı mıdır?
Glutatyon, karaciğerinizi destekleyerek detoks yapmanıza yardımcı olur. Mükemmel bir diyet yapsanız bile, karaciğeriniz hava kirliliği ve diğer çevresel toksinlerden aşırı yüklenebilir. Glutatyon  ile hidrasyon, sağlıklı karaciğer fonksiyonunu ve detoksifikasyonu desteklemeye yardımcı olabilir.
Glutatyon eksikliği nedir?
Düşük glutatyon seviyeleri yorgunluğa, baş ağrısına, depresyona ve hatta deri döküntülerine neden olabilir.
Glutasyon seviyeleri stres, hastalık, ilaçlar, enfeksiyonlar, toksinler, radyasyon ve yaşlanma ile tükenebilir. Vücudunuz glutatyon üretir, ancak tükenme üretimi aşarsa, yetersiz kalabilirsiniz.
Glutatyon eksikliğinin belirtileri nelerdir?
Düşük glutatyon seviyelerinin belirtileri şunları içerebilir:
 • Kronik yorgunluk ve / veya zayıflık
 • Baş ağrısı / baş dönmesi
 • Uyku sorunları
 • Sık soğuk algınlığı
 • Dermatit
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Ağrılı eklemler
 • Ruh hali ve / veya depresyon
Otoimmün bozukluklar, fibromiyalji, kalp hastalığı, cilt bozuklukları ve daha fazlasını içeren birçok kronik sağlık durumu, düşük glutatyon seviyeleri ile ilişkilidir. Çoğu durumda, kronik sağlık sorunları için reçete edilen ilaçlar glutatyonu daha da tüketir.
Glutatyon eksikliğine ne sebep olur?
Araştırmalar, düzenli egzersizin vücuttaki glutatyon seviyelerini korumaya veya iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.
Yaşlandıkça glutatyon seviyeleri azalır. Bazı hastalıklar ve sağlık koşulları da glutatyon kaynaklarını azaltabilir. Düşük glutatyon seviyeleri kötü sağlıkla bağlantılıdır. Bu, insanların yaşlandıkça çeşitli sağlık sorunları geliştirme olasılığının daha yüksek olmasının bir nedenidir.
Düşük glutatyon seviyelerine bağlı sağlık koşulları şunları içerir:
 • Kanser
 • 2 tip diyabet
 • HIV / AIDS
 • Karaciğer sirozu
 • Parkinson hastalığı
 • Alzheimer hastalığı
 • Romatizmal eklem iltihabı
Sağlık sorunları azalmış glutatyona neden olabilir. Genetik eksiklikler ve gerekli enzimlerin eksikliği nedeniyle yeterince glutatyon üretemeyebilirsiniz.
Yenileyici glutatyon, bu önemli antioksidanın düşük seviyeleriyle ilişkili birçok sağlık sorununun semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olur.
Glutatyonun herhangi bir yan etkisi var mı?
Çalışmalar, uzun süreli glutatyon kullanımını düşük çinko seviyelerine bağlamıştır. Glutatyon takviyelerini ağızdan tüketmek, bazı hastalarda karın krampları veya şişkinlik gibi sindirim rahatsızlığı ile ilişkilendirilmiştir.

İntravenöz glutatyon, ana antioksidanı doğrudan hücrelerinize ileterek sindirim sistemini tamamen atlar. Glutatyon IV tedavileri alan kişilerin büyük çoğunluğu yalnızca olumlu yan etkiler bildirmektedir .
Glutatyon tedavisinin uzun vadeli etkileri hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Glutatyonun hamile veya emziren kadınlar üzerindeki etkilerini araştırıyor, bu nedenle hamileyseniz veya emziriyorsanız lütfen başlamadan önce doktorunuza danışın.
Bazı çalışmalarda, kistik fibroz hastalarının glutatyon tedavisini takiben olumsuz yan etkileri olmuştur.
Her zaman olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorunu için halihazırda ilaç veya ek rejim kullanıyorsanız, sizin için en iyi IV tedavisi hakkında doktorumuzla konuştuğunuzdan emin olun!
Glutatyon sivilceye iyi gelir mi?
Artan glutatyon seviyelerinin daha az akne lezyonuna neden olabileceğine inanmak için iyi bir neden var. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından yayınlanan bir çalışmada, düşük glutatyon seviyelerinin akneye eğilimli cilde sahip olma olasılığının artmasıyla ilişkili olduğunu buldular.
Ayrı bir NCBI çalışması, orta ila şiddetli aknesi olan deneklerin, hafif veya hiç aknesi olmayanlara kıyasla ölçülebilir derecede daha düşük GSH (glutatyon) seviyelerine sahip olduğunu buldu.
Her iki çalışma da artan oksidatif stres ve sivilce çıkmaları arasındaki ilişkiyi desteklemektedir. Glutatyon, serbest radikaller ve skualen peroksit gibi bilinen akneye neden olan ajanlar dahil olmak üzere oksidatif stresle savaşır.
Glutatyon sivilce izlerine iyi gelir mi?
Melanin, cildinizin güneş ışığına maruz kaldığında bronzlaşmasına neden olan pigmenttir. Ayrıca yara izlerinin çevresindeki deriden daha koyu olmasına da neden olabilir. Glutatyon IV tedavileri melanin üretimini engelleyebildiğinden ve cilt tonunu hafifletebildiğinden, akne izleri veya diğer hiperpigmentasyon türleri gibi daha koyu alanların solmasına yardımcı olabilirler.

Glutatyon beyin için iyi midir?
Glutatyon, beyin hücreleri de dahil olmak üzere vücuttaki serbest radikallerin hücresel detoksifikasyonu için çok önemlidir. Beynin en iyi şekilde çalışması için çok fazla oksijene ihtiyacı vardır, bu da çok sayıda serbest radikal ürettiği anlamına gelir. Bu, beyni oksidatif hasara özellikle duyarlı hale getirir. Glutatyon eksikliği, beyninizin oksidatif strese karşı doğal savunmasını zayıflatır. Yeterli glutatyon seviyelerini korumak, serbest radikalleri uzaklaştırır ve beyin fonksiyonunu destekler.

Beyniniz% 70'den fazla sudan oluşur ve susuz kaldığında düzgün çalışamaz. Gerekli besinlerin ve glutatyon eklenti artırma ile beyin, dengeli odaklı ve enerjik tutmaya yardımcı olacaktır.

Glutatyon depresyona yardımcı olabilir mi?
Depresyon , OKB, DEHB ve şizofreni teşhisi konan kişiler düşük glutatyon seviyelerine sahiptir. Bipolar bozukluğu tedavi etmek için reçete edilen ilaçların çoğu, hücrelerdeki glutatyon seviyelerini artırarak çalışır.

Glutatyonun oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Stres , birçok akıl sağlığı dengesizliğinde önemli bir semptom ve katkıda bulunan faktördür. Son araştırmalar, glutatyonun otizm spektrum bozukluklarının semptomlarını iyileştirmek için umut verici bir tedavi olduğunu göstermektedir.

Glutatyon ve C vitamini
Glutatyon ve C vitamini (askorbik asit), vücudunuzun toksinleri ve diğer oksitleyici maddeleri nötralize etmesine ve hücrelerinizi korumasına yardımcı olan güçlü ve çok yönlü antioksidanlardır.
Glutatyon ve C vitamini de birbirleriyle faydalı şekillerde etkileşime girer. C Vitamini vücuttaki glutatyon seviyelerinin korunmasına yardımcı olur ve glutatyon, oksitlenmiş dehidroaskorbat (oksitlenmiş askorbik asit) aktif formuna geri dönüştürür.
C vitamini, serbest radikallere saldırma işini paylaşarak daha fazla glutatyon bırakarak glutatyon seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Hem C vitamini hem de glutatyon serbest radikalleri etkisiz hale getirmek için çalışmakla kalmaz, aynı zamanda her birinin işini daha iyi yapmasına "yardımcı olur".
Glutatyon C vitamini ile alınmalı mı?
Bir çalışma, C vitamini takviyelerinin insan lenfositlerinde (lenfatik sistemde bulunan bir tür beyaz kan hücresi) glutatyon düzeylerini artırdığını buldu. 9
Farklı bir çalışma, kırmızı kan hücrelerinde ölçülen glutatyon seviyelerini izledi ve günde en az 500 mg C vitamini takviyesi alan yetişkinlerin neredeyse % 50 daha yüksek glutatyon seviyelerine sahip olduğunu buldu.
Glutatyon vücut tarafından yapılabilirken C vitamini yapamaz. Diyetinizi intravenöz glutatyon ve C vitamini ile desteklemek, her iki besinden de faydaları en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir.

Glutatyonda hangi yiyecekler yüksek?
Bol miktarda taze, organik ürün ve işlenmemiş et yemek, glutatyon seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir.
Glutatyon doğal olarak hücrelerde yapılır, ancak verimli oluşum için belirli vitaminler açısından yüksek katı bir diyet gerektirir.
Glutatyon oluşumunu artıran bazı yiyecekler ve takviyeler şunlardır:
 • B6, B9, B12 Vitaminleri ve biotin bakımından zengin besinler
 • C ve E vitamini yönünden zengin besinler
 • Devedikeni
 • Peynir altı suyu proteini
 • Kükürtlü yiyecekler (aşağıya bakın)
 • Avokado
 • Kuşkonmaz
 • Brokoli ve Karnabahar
 • Sarımsak ve Soğan
 • Ispanak ve Lahana
 • İşlenmemiş et
Glutatyon, gıda kaynaklarından kolayca emilmez. Bununla birlikte, kükürtlü amino asitler bakımından yüksek olan bazı yiyecekler, glutatyon seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir:
Bol miktarda taze ürün içeren organik bir diyet, vücudunuzun daha fazla glutatyon üretmesine yardımcı olabilir. Ancak ideal bir diyet bile sindirim sisteminde ideal olarak işlenip emilemeyebilir.
Glutatyonu emdiğinizden ve yararlandığınızdan emin olmanın en iyi ve en hızlı yolu, sindirim sistemini tamamen atlamak glutatyon almaktır.

Amacımız
Haftanın 7 günü, Evde ve İşyerinde Sağlık Hizmetine ihtiyaç duyduğunuz her an Profesyonel ve Motosikletli Ekiplerimizle hızlı ve ekonomik sağlık hizmeti verebilmek için bizi arayabilirsiniz.
Her türlü bilgi, soru ve önerilerinizi whatsapp veya telefonla bize iletebilirsiniz.
Unutmayın; Hastanın yaşı değil,
Hastalığın yaşı önemlidir.
Bakırköy Evde Sağlık Telefon
Bakırköy Evde Sağlık Telefon
Bakırköy Evde Sağlık Telefon
İçeriğe dön